DKE Homepage

Logo VDE / DKE Annual Report 2015 STANDARDIZATION NETWORKING THE FUTURE

STRUCTURE OF THE DKE BUSINESS ORGANIZATION

December 2015
BOARD OF DIRECTORS
DR. BERNHARD THIES, MICHAEL TEIGELER, Stephanie Biesgen, Anja Gellermann

FINANCES
KLAUS-WOLFGANG KLINGNER, Barbara Haidinger

INTERNATIONAL COOPERATION AND INTEC
STEPHAN HAMM, Brita Becker, Kevin Behnisch, Yuanchao Chen, Melanie Feuerriegel, Sonja Götten, Nadine Petermann, Prashant Kumar Sandhi, Juliane Schuster, Thomas W. Sentko, Dr. Renata Wanka-Enikeeva

PRINCIPLES OF STANDARDIZATION
THEODOR BERND LIEBER, Anette Merz

PRODUCTION
JOHANNES STEIN, Carmen Anthes, Stephanie Bamberg, Monika Bickelhaupt, Rita Del Grosso, Stefanie Ebert, Nicole Engel, Anna Grudzien, Ulrike Hoffmann-Rohde, Jana Krause, Sandra Langsdorf, Ellen Mack, Karin Mamba, Stephanie Meeus, Renate Recke, Martina Rischer, Ute Rollfinke, Franziska Roos, Marion Schuhman, Andrea Spahn, Purwanty Syarief Adnan, Roswitha Tessmer, Andrea Titt, Petra VanArkel, Johanna Vogl, Cornelia Wagner, Bettina Werner, Matthias Wiechert, Karola Zimmer

STANDARDIZATION + INNOVATIONS
DR. STEFAN HEUSINGER, Alexander Bentkus, Henriette Boos, Alexandra Fabricius, Jessica Fritz, Andreas Harner, Sophia Harth, Katrin Knatz, Sven Lademann, Daniela Linke, Kerstin Sann, Robert Schmieder, Jens Viebranz, Georg Vogel, Dr. Paul Wakke

TECHNICAL DIVISIONS
Division 1
General electrical engineering, materials for electrotechnology, environmental protection
KLAUS-WOLFGANG KLINGNER, Ingrid Blank, Rudolf Brandner, Anne Seeger
Division 2
General safety; design, installation and operation of electrical energy supply installations
DR. JENS GAYKO, Dirk Barthel, Peter Haß, Guido Heit, Karsten Hunger, Sandra Kuchenbrod, Jessica Schademan, Simone Sinsel, Peter Täubl
Division 3
Electrical equipment for power engineering
DR. GERHARD IMGRUND, Monika Bergmann, Jürgen Grau, Dominik Nied, Alexander Nollau, Margot Schmitt
Division 4
Electrical equipment for current supply, communication cables
DR. GERHARD IMGRUND, Jutta Savvidis, Jürgen Schütz, Lorenzo Uhl
Division 5
Electrical appliances for domestic and similar purposes, installation equipment
KLAUS-WOLFGANG KLINGNER, Silke Bachus, Thomas Brüggemann, Alexandra Bugiel, Hans Finke, Uwe Junglas, Maria Munoz Rodriguez, Frank Steinmüller
Division 6
Electronic components for telecommunication and electronics
THEODOR BERND LIEBER, Sonja Diemer, Rainer Difflipp, Dieter Hinterwäller, Ingrid Hummel, Reinhold Pichler
Division 7
Information and telecommunication technologies
BERND SCHWARZZENBERGER, Klaus-Peter Bretz, Nicola Fortong, Gabriele Gulis, Gerhard Henninger, Birgit Hofmann, Regine Kornetzky, Silvia Muszter, Henryk Sieradzki, Harald Theis, Thomas H. Wegmann
Division 8
Electromedical equipment, electroacoustics, ultrasonics, laser
DR. CORD SCHLÖTELBURG, Janina Laurila-Dürsch, Dr. Klaus Neuder, Dr. Bernd Seidel, Nicole Winkelmann
Division 9
Process measurement and control technologies
DR. JENS GAYKO, Stefan Emde, Sandra Hieser, Sebastian Kosslers, Antonio Monaco, Andrea Nattrodt, Ingo Rolle